Hlavní navigace

Flexibilnější pracovní postupy vedou ke zvýšení investic do technologií v celé Evropě

21. 5. 2018

Sdílet

 Autor: © mostafa fawzy - Fotolia.com
76 % organizací v Evropě zvýšilo pro letošní rok rozpočty na IT a technologie. Zvýšení výdajů cílí na technologie zabezpečující práci mobilních pracovníků a téměř čtvrtina společností s 500+ zaměstnanci si myslí, že řešení s chytrými brýlemi budou na pracovištích implementována v příštích 12 měsících.

Studie mezi více než 1000 vedoucími IT zástupci středních a velkých organizací, která probíhala ve spolupráci s organizací Walnut Unlimited, ukázala, že priority v rámci navýšení investic se letos zaměří na zabezpečení dat (62 %), řešení založená na cloudových technologiích (58 %) a zlepšení produktivity (54 %). Ve srovnání s obdobným výzkumem v oblasti IT, který provedla Toshiba v roce 2016, vzrostla důležitost zabezpečení dat (54 % v roce 2016) a také důraz na investice do řešení založených na cloudových službách (58 % organizací je považuje za nejvyšší prioritu ve srovnání s 52 % v roce 2016).

 

Všechny země zahrnuté do studie (Spojené království, Francie, Německo, Španělsko a Benelux) zaznamenaly nárůst výdajů na IT s tím, že k největšímu posunu dochází ve Španělsku, kde zvýšení rozpočtu na IT a technologie v příštích dvanácti měsících plánuje 86 % organizací. O navýšení rozpočtu na IT a technologie uvažují především podniky z odvětví dopravy a logistiky (89 %), v sektoru vládních a veřejnoprávních organizací je to pouze 52 %.

 

Bezpečnostní otázky související se změnami způsobu práce

 

Flexibilita zaměstnanců má pro organizace napříč celou Evropou klíčový význam. 68 % respondentů studie uvedlo, že alespoň desetina jejich zaměstnanců pracuje primárně na cestách nebo na různých místech.

 

Zvyšování množství mobilních pracovníků ovlivňuje i tři nejvýznamnější investiční priority, kterými jsou zabezpečení dat, řešení založená na cloudových technologiích a zvýšení produktivity. Při zjišťování priorit ohledně zvýšení produktivity pro mobilní pracovní sílu uvedla téměř polovina respondentů (47 %), že zásadní je lepší školení zaměstnanců. 43 % dotázaných uvádí, že klíčový je posun ve využívání digitálních nástrojů.

 

Technologie na podporu vzdálených pracovníků

 

K zajištění vysoké produktivity zaměstnanců bez ohledu na místo výkonu práce dochází k výraznému posunu v IT řešeních, která organizace využívají. Aktuálně poskytuje podle průzkumu 61 % respondentů svým vzdáleným zaměstnancům notebooky a 55 % jim nabízí firemní smartphony. Na otázku, která zařízení budou v příštích třech letech při vzdálené práci nejužívanější, odpovídají zástupci společností následovně: chytré telefony a notebooky (obě odpovědi 38 %), přičemž podniky inklinují také k novějším technologiím, jako jsou výpočetní mobilní rozhraní (mobile edge computing – 10 %) a využití tenkých a zero klientů (9 %).

 

Větší podniky (s 500 a více zaměstnanci) jsou připraveny na myšlenku zavedení nositelné elektroniky na pracovišti, přičemž 24 % předpokládá, že využití inteligentních brýlí zaměstnanci zavede v příštích 12 měsících. Toto naproti tomu plánuje pouze 16 % respondentů z organizací se 100 až 499 zaměstnanci. Celkem 82 % dotázaných však uvádí, že chytré brýle budou do jejich podnikání zavedeny během příštích tří let.

 

40 % respondentů vnímá k využití chytrých brýlí v podnikové oblasti jako zásadní očekávaný příchod 5G. 59 % dotázaných z oblasti výroby uvedlo, že klíčovým přínosem při zavádění inteligentních brýlí zaměstnanci je funkce hands-free.

Maki Yamashita, viceprezident divize B2B PC společnosti Toshiba Europe, dodává: „Je zajímavé sledovat meziroční porovnání pohledu společností na vhodná IT řešení v souladu se stále se vyvíjejícími technologiemi, které mají dnes zaměstnanci k dispozici. Firmy se snaží docílit maximální mobilní produktivitu při zachování zázemí zabezpečené a robustní IT infrastruktury. Vznikající IT řešení pomáhají tohoto cíle dosáhnout, je však na samotných IT týmech, jak se rozhodnou nové možnosti s ohledem na konkrétní oblast podnikání co nejefektivněji využít.“

 

Průzkum byl provedena na 1036 on-line rozhovorech s vedoucími pracovníky ve velkých a středních organizacích ve Velké Británii (209), Francii (217), Německu (217), Španělsku (219) a Beneluxu (Nizozemsko a Belgie - 174). Průzkum proběhl od 28. února do 6. března 2018. 

Byl pro vás článek přínosný?