Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Aktuality

Vzniká výrazně méně firem než loni, důvodem je koronavirus

Do května letošního roku bylo založeno 11 178 nových firem, což je o 13 % méně než ve stejném období roku 2019. Nejhorší situace byla v dubnu a březnu, kdy meziročně vzniklo o 30 % resp. 24 % méně než vloni.

Ekonomický šok, který vyvolala koronavirová pandemie, se totiž plnou silou odráží také na chuti podnikatelů rozjíždět nový byznys. Informace zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

 

„Na všechny z nás dopadají opatření v boji proti koronaviru a v následujících měsících se budeme muset vyrovnat s novými podmínkami na trhu. Podnikatelské prostředí bude rizikovější, poroste počet opožděných či dokonce nesplacených faktur, stejně tak vzroste počet krachujících firem, zvýší se nezaměstnanost. Ekonomika citelně propadne nejen u nás, ale napříč vyspělými ekonomikami, které jsou našimi významnými obchodními partnery. Proto není překvapením, že podnikatelé aktuálně spíše reagují na novou situaci a soustředí se, aby jejich firmy přežily. Na druhou stranu trh přinese i nové příležitosti,“ komentuje výsledky analytička Bisnode Petra Štěpánová.

 

Ještě v prvních dvou měsících letošního roku podnikatelé založili zhruba stejný počet firem jako o rok dřív. Dramatický propad nastal již v březnu, kdy meziročně vzniklo o 654 nových společností méně (-24 %) a to přesto že přísná opatření v boji proti koronaviru přišla až v polovině měsíce. V dubnu se situace dále zhoršila.

 

Nových firem přibylo 1.687, což je nejnižší měsíční přírůstek od roku 2017 a meziroční pád téměř o 30 %. Lepší hodnoty přinesl již květen, kdy bylo zaregistrováno 2.015 nových společností, což je ve srovnání s předchozím rokem o 16% méně. „Očekáváme, že v následujících měsících se bude situace mírně zlepšovat,“ doplnila Petra Štěpánová z Bisnode.

autor ali


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.