Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Aktuality

V Česku podniká přes 10.500 firem, které sídlí v tzv. nových daňových rájích

Před pár dny zveřejnila Evropská unie nové seznamy daňových rájů – černý a šedý. Poukazuje tak na země, které vytváří „neférově-příznivé“ podmínky pro podnikání. Podle databází poradenské společnosti Bisnode v destinacích z černé a šedé listiny podniká víc než 10.500 českých firem. Vlastníci těchto firem v základním jmění upsali přes 61 miliard korun

Na černý seznam bylo zařazeno 17 států mimo země EU, které dostatečně nespolupracují v daňových záležitostech a na šedý 47 jurisdikcí, které zatím v daňové oblasti neplní požadavky EU, ale slíbily učinit patřičné změny. „Nejpočetnější skupinu českých firem má z těchto seznamů Vietnam, a to 2.215, tedy pětinu z celkového počtu. Za ním následuje Švýcarsko s 1.880 firmami a top trojici uzavírá Srbsko, kde podle našich dat má vlastníka 1 109 našich firem,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová.

 

Z pohledu investovaného kapitálu do základního jmění největší objem ovládají Korejci (24,9 miliardy korun), následování Švýcary (22,3 miliardy korun) a s velkým odstupem Jersey (3 miliardy korun). „Na nových seznamech však chybí unijní daňové ráje, Například Kypr, Nizozemí či Lucembursko,“ upozornila Petra Štěpánová.

autor ali


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.
 
*