Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Aktuality

Češi přicházejí na chuť robotickému investování

Zatímco v zahraničí jde o běžnou formu investování, na českém trhu je takzvané robo-advisory stále novinkou. Od srpna 2018 ho široké veřejnosti nabízí první a zatím stále jediná platforma, Portu.cz. Online správa peněz, do které jsou zapojeny počítačové a matematické algoritmy, ale i lidé, je přitom běžná ve vyspělejších ekonomikách.

Jako první se tato forma investování objevila v roce 2008 v USA. Dnes jsou v Anglii a Německu již desítky platforem. Robo-advisoři jsou považováni za vyzyvatele tradičních bank a investičních firem, protože mění pravidla trhu a ukusují si z něj stále větší podíl. Podle Business Insideru budou v roce 2025 spravovat 10 % všech světových aktiv, ve výši až 16 300 miliard dolarů.


Fanouškem robo-advisory a pasivního investování je i jeden z nejznámějších světových investorů, Warren Buffett, který říká, že jde o nejlepší způsob investování pro většinu lidí, zdaleka nejen těch velmi majetných a zkušených. Hlavní výhoda softwaru, který se stará o investice ve spolupráci s lidským portfolio manažerem, je v tom, že program může používat spousta lidí a služba je stejně kvalitní, ať už obstarává miliony investic nebo jen dvě. Dokonce se s vyšším počtem uživatelů i transakcí zlepšuje, protože se díky velkému objemu zpracovaných dat stále učí.

 

Česká platforma Portu, která běžným lidem nabízí investování formou robo-advisory již od 1000 Kč, patří pražské investiční skupině WOOD & Company, jež působí v regionu již od roku 1991.

autor ali


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.