Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Aktuality

BankID: K identifikaci stačí přihlášení do internetového bankovnictví

Ke komunikaci se státem i uzavírání smluv bude stačit pouhé přihlášení k internetovému bankovnictví. V Norsku už takové pohodlí využívají čtyři miliony lidí.

Služby takzvaného e-governmentu komplikuje technologická bariéra – používání datových schránek, občanských průkazů s čipem či podpisových certifikátů je pro mnoho lidí stále příliš složité a obtížné. Obecně použitelným řešením by mohla být autentifikace přihlášením se do internetového bankovnictví. Tento způsob navrhla společnost DXC Technology a její řešení se už používá v praxi. Díky smlouvě s norskou platební společností Vipps AS mohou čtyři miliony Norů, kteří používají identifikační nástroj BankID., využít k jednoznačné identifikaci uživatele přihlášení do internetového bankovnictví. Výhodou řešení typu BankID je jeho velmi jednoduché použití. Uživatel se totiž stejně jako dosud přihlašuje do internetového bankovnictví, čímž je jednoznačně identifikován a je ověřena jeho totožnost. Pokud banka předá toto ověření dál a identitu svého klienta potvrdí, může uživatel bez další námahy využívat služby všech třetích stran, které se k systému připojí. Nemusí přitom jít jen o komunikaci se státem. Tímto způsobem lze snadno a na dálku uzavírat i smlouvy s dodavateli energií nebo jinými soukromými subjekty, třeba ve jmenovaném Norsku je do systému BankID zapojeno více než 1 200 společností.

Služba typu BankID by přitom brzy mohla dorazit i do Česka. Tuzemské banky už ostatně pracují na projektu, který má za cíl umožnit jejich klientům využít přihlášení do internetového bankovnictví pro přístup k řadě dalších služeb včetně digitalizované státní správy. „Identifikace, kterou každý den podstupují miliony lidí přihlašujících se ke svým bankovním účtům, je spolehlivá, bezpečná a lety prověřená. Proč tedy tuto technologii nerozšířit i na další služby vyžadující ověření identity uživatele namísto toho, abychom vymýšleli zbrusu nová řešení,“ říká Bedřich Max Luft, generální ředitel DXC Technology pro Českou republiku.

autor ali


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.
 
*